آیا ایجاد سایت نیاز به مجوز دارد؟


برای راه اندازی یک وب سایت، اقدامات مختلفی انجام می گیرد که در این میان کسب مجوزهای لازم برای سایت نیز شامل آن‌ها می‌باشد. در گوشه و کنار سایت‌های مختلف نمادها و آیکون‌های مختلف و گوناگونی به چشم می‌آید که بیانگر کسب مجوز برای سایت از سازمان‌های خاصی می باشند. اما ذکر این نکته بسیار لازم و ضروری هست که در حال حاضر هیچ مجوز خاصی برای داشتن و راه اندازی سایت لازم نمی باشد و هر شخصی قادر است روی شبکه جهانی اینترنت چندین سایت را ثبت کند و اقدام به مدیریت آن‌ها نماید و در شرایطی خاص و در صورت لزوم اقدام به دریافت جواز برای وب سایت خود کند.

برخی نمادها و مجوزها نیز وجود دارند که دریافت آن‌ها به صورت اختیاری انجام می‌پذیرد و در صورت داشتن آن‌ها جلوه‌ای حرفه‌ای تر و قابل اطمینان تر به وب سایت داده می‌شود. اما در این میان مجوزها و نمادهایی نیز می باشند که شما به اجبار باید آن‌ها را دریافت نمایید مانند زمانی که سایت شما درگاه بانکی دارد که در چنین شرایطی دریافت نماد اعتماد الکترونیک لازم و ضروری می باشد تا در مواقعی که لازم است کیفیت کار خود را تایید نمایید، باید جواز لازم در این زمینه مورد استفاده قرار دهید تا اعتماد کاربران را جلب نمایید.


مجوزهای صادر شده توسط سازمان‌های دولتی به وب سایت‌ها


جوازهایی وجود دارند که توسط سازمان‌های دولتی به سایت‌ها به منظورهای خاصی داده می‌شوند که در ادامه آن‌ها را برای شما نام می بریم.

Samandehi.ir:


سامانه با نام ساماندهی زیر نظر وزارت ارشاد اداره می‌شود. توصیه می‌شود که سایت خود را درون این سامانه ثبت نمایید به خصوص پایگاه‌های خبری برای تأیید محتوای خود لازم است این نماد را داشته باشند، از مزیت‌های این کار این می باشد که اگر قصد فیلتر کردن سایت شما را داشته باشند، پیش از انجام این کار اخطاری را برای شما ارسال خواهند کرد و دلیل غیر قانونی بودن را اعلام می‌نمایند که می‌توانید با مراجعه به مرکز مربوطه، ایرادات را رفع کنید؛ همچنین از مزایای دیگر آن این است که جلوه حرفه‌ای تری را به سایت می‌بخشید و اعتبار شما افزایش می‌یابد.

پس از ثبت سایت خود در ساماندهی، در صورتی که سایت شما برای گرفتن نماد ساماندهی نیاز به مجوزهای ویژه‌ای از دستگاه یا وزارت خانه خاصی داشته باشد، می‌بایست مراحل اعلام شده را برای دریافت جواز مذکور طی نمایید.

Enamad.ir:


یکی از مجوزهای لازم برای سایت‌هایی که درگاه بانکی دارند، ای نماد می باشد که تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌نماید و از جمله سامانه‌های دولتی است. در صورتی که در سایت خود، درگاه بانکی دارید، لازم است از این طریق اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیک نمایید که ای نماد انواع مختلف موقت، دائم تک ستاره و دائم دوستاره دارد. وجود این نماد اطمینان خاطر را به کاربران می‌دهد که در صورتی که مشکلی در مراحل خرید، گارانتی و دریافت محصول وجود داشته باشد، امکان انجام پیگیری‌های لازم می باشد؛ بنابراین اطمینان را بیشتر می‌کند.

در برخی موارد دیده شده است که هنگام دریافت ای نماد، نیاز به دریافت جوازهای دیگر از سازمان‌های مرتبط دیگر نیز می باشد که تمامی آن‌ها حین انجام مراحل انجام کار، برای شما توضیح داده شده است.

Saramad.ir:


این سایت تحت نظر وزارت ارشاد در حال فعالیت می باشد و مجوزهای مرتبط با حوزه نشر را صادر می‌کند


ضرورت دریافت مجوز برای انواع وب سایت‌ها


دریافت نمادهایی که نام برده شد، برای سایت‌هایی که تازه تأسیس می باشند، ضروری نیست؛ بنابراین در صورتی که ایده‌ای در سر دارید، فرصت را از دست ندهد و کارهای فنی سایت خود، طراحی سایت و … را در ابتدا انجام دهید و بعد از شروع کار خود اگر نیازی به جواز و قانونی کردن کار بود، اقدام به دریافت آن‌ها نمایید.

اقدام مهمی که می‌بایست انجام دهید این می باشد که در ابتدا هدف خود را از تأسیس سایت مشخص نمایید و بدانید که تا چه میزان اعتبار محتوا و خدماتی که ارائه می‌دهید، حائز اهمیت است که برای این منظور می‌بایست نوع سایت و نوع موضوع سایت خود را مشخص نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا